“Однозначно, політична сила Яроша братиме участь у виборах. У якій формі, якою мірою – ми ще не вирішили”, – заявив в інтерв’ю інтернет-виданню “Новинарня” начальник Головного штабу Української добровольчої армії Сергій Ільницький.

0
282

Для Української добровольчої армії – одного з добровольчих мілітарних підрозділів, які беруть участь в АТО/ООС на Сході, але досі не легалізовані в ЗСУ чи інших силових структурах – настає новий етап. 14 жовтня в Дніпрі очільник УДА, народний депутат України Дмитро Ярош заявив, що їхні бойові підрозділи – 5-й і 8-й (“Аратта”) батальйони – виходять із передової, щоб почати підготовку загонів територіальної оборони у тилу й там допомагати державним структурам не допустити російського реваншу.

В ефірі програми “Фронт” на каналі UMN начальник Головного штабу УДА, колишній кадровий військовий Сергій Ільницький розповів “Новинарні“, чого очікувати після виходу добровольців Яроша з зони проведення Операції об’єднаних сил.

“УДА складається не лише з двох батальйонів”

  • Отже, Дмитро Ярош під час свого виступу в Дніпрі сказав, що Українська добровольча армія відтепер займатиметься вишколом загонів територіальної оборони. Як це відбуватиметься?

— Одразу зауважу, що Українська добровольча армія складається не лише із двох названих батальйонів. Це й інші підрозділи, медичний батальйон “Госпітальєри”, тактичні легкопіхотні загони “Вольф”, “Чорний туман”, окрема тактична група “Волинь”, по всій Україні сформовані обласні загони оборони. Тому заява Дмитра Яроша про вихід 5-го та 8-го батальйонів означає лише те, що на сьогодні ці формування виходять з передової і будуть перегруповуватися для іншої роботи.

  • Тобто із фронту їх відправлять додому?

— Когось відправлять в області, адже основний принцип територіальної оборони полягає в тому, щоби люди доброї волі захищали ту територію, де вони мешкають.

Відповідно до законопроекту Дмитра Яроша про українську добровольчу армію, загони тероборони діятимуть постійно, а бойові батальйони та підрозділи є тимчасовими військовими формуваннями, які скликаються під час особливих умов.

Уже чотири з половиною роки Українська добровольча армія бере участь у війні на Сході України. Ця боротьба для нас нелегка і надзвичайно виснажлива. Дуже багато побратимів поранені, чимало загинули. Велика кількість воїнів захворіли навіть уже після участі в бойових діях.

  • Чим є УДА для Збройних сил України?

— Наголошу: ми ніколи не говорили про те, що Українська добровольча армія є альтернативою ЗСУ абощо.

ДОБРОВОЛЬЦІ — ЦЕ ДОПОМІЖНА ЛАНКА ДЛЯ ВИКОНАННЯ ПЕВНИХ ЗАВДАНЬ. АЛЕ У НАС НЕМАЄ ДЕРЖАВНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ.

Після виборів може відбутися реванш сил, які здатні підвести Україну до зворотнього… Тому ми направили ресурс наших батальйонів на те, щоби розпочати роботу по областях. Зокрема, мова йде про Херсонщину, Одещину, Миколаївщину. Чимало людей ми направляємо на північ, де наші хлопці йдуть у територіальні загони оборони, аби підсилити роботу ЗСУ.

“Маємо домовленості щодо тероборони з Генштабом, співпрацюємо з ССО”

  • Відповідно до законодавства, територіальну оборону на всій території України організовує Генеральний штаб Збройних сил України, а на території областей — державні адміністрації. Як, на вашу думку, вони працюють зараз?

— На жаль, територіальна оборона на сьогодні не сформована належним чином. І навіть ті батальйони, що зараз є при військкоматах, існують, здебільшого, лише на паперах.

  • Як проходитиме тренування тих членів УДА, хто братиме участь у загонах тероборони?

— Ми давно запустили навчальний центр УДА. Це —  система підготовки військовослужбовців, добровольців та перепідготовки загалом. Ми маємо домовленості щодо співпраці із Генштабом, уже розпочали роботу в напрямку ідеологічної роботи, патріотичного виховання, соціальної адаптації військовослужбовців (разом із Збройними силами України).

Також однією із наших цілей є рух опору, тут варто згадати і співробітництво із Силами спеціальних операцій. Через контракти для резервістів у ССО добровольці виконують бойові завдання офіційно.

До речі, наші побратими навчаються у профільних вишах, зокрема у Національному університеті оборони України імені Івана Черняховського. Вони отримують і військові звання, і військові знання.

“Переговори щодо ухвалення закону про УДА ведуться”

  • Ви згадали проект закону Яроша “Про Українську добровольчу армію”. Про нього вперше заговорили ще 2016 року. “Новинарня” писала про цю ідею оформити добровольчі загони за прикладом естонського “Кайтселійту”. Відтоді узгодження цього проекту, як я розумію, ніяк не просунулося.

— Уперше цей закон був напрацьований ще 2015 року, надалі – дещо перероблений. Керівництву ЗСУ було доведено, наскільки це є важливим.

До речі, “Про Українську добровольчу армію” – це робоча назва, він може називатися як завгодно – “Про резервну армію”, “Про армію добровольців”.

  • Та чи є перспектива прийняття закону у тому форматі, який пропонує Дмитро Ярош?

— Подивимося. Може, хтось із тих, хто іде на вибори, чи, може, сам президент подумає, що такий закон був би потрібен країні і зверне на нього увагу.

  • Отже, якщо Яроша ніхто не бачив у Верховній Раді, то це не означає, що переговори не ведуться?

— Саме так.

Джерело: https://novynarnia.com